Zprávy

Pozorování z MUSE předpovídá opakované pozorování supernovy

25. listopadu 2015

Astronomové pozorovali přístrojem MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer), který je umístěn na velkém dalekohledu ESO (VLT), aby využili životní šanci k pochopení masivních kup galaxií. Vůbec poprvé předvídají pozorovatelnou událost ve vzdáleném Vesmíru před tím, než k ní dojde.

Obrázky kupy galaxií MACS J1149+2223, pořízené Hubbleovým kosmickým dalekohledem (NASA/ESA HST) v listopadu 2014, odhalily vzdálenou explodující hvězdu - supernovu - která se nepodobá žádné před ní. Supernova, přezdívaná Refsdal[1], je první supernovou, která byla gravitačním čočkováním rozložena do čtyř různých obrazů. Tyto obrazy tvoří téměř dokonalý Einsteinův kříž okolo jedné galaxie z kupy.

Gravitační čočkování je důsledek Einsteinovy obecné teorie relativity. Článek s rovnicemi, který úplně změnil naše chápání gravitace, byl publikován dvacátého páteho listopadu 1915, právě před sto lety.

Důležitá pozorování přesně určených vzdáleností ke galaxiím v oblasti MACS J1149+2223 byla pořízena pomocí MUSE na začátku roku 2015. Umožnila astronomům modelovat mnohem přesněji rozložení hmoty uvnitř obrovité kupy. To vedlo k několika předpovědím, kdy a kde se objeví další obraz vzdálené supernovy - přehrání události na největší obrazovce, kterou si dokážete představit.

Světlo, které tvoří násobné (vícečetné) obrazy supernovy, putuje k Zemi různými cestami, a proto se tyto obrazy objevují na různých místech oblohy v různou dobu.

Pomocí všech dat z MUSE, zkombinovaných s pozorováními z HST, předpověděl tým astronomů pod vedením Claudia Grillo (Dark Cosmology Centre, Niels Bohr Institute, University of Copenhagen, Dánsko), že další objevivší se obraz supernovy bude nejlépe pozorovatelný mezi březnem a červnem 2016, s možnou první detekcí už před koncem roku 2015. Předpověděli nejenom, kde a kde bude možno supernovu znovu pozorovat, ale také jak jasná asi bude.

HST je teď pravidelně natáčen ke kupě s nadějí, že zachytí tento jedinečný úkaz, čímž také podrobí astronomické modely důkladnému testu.

Tato pozorování jednak ukazují, jak důležitou roli hrají MUSE a VLT při průzkumu vzdáleného Vesmíru, jednak zdůrazňují důležitost spolupráce mezi kosmickým dalekohledem HST a pozemními observatořemi.

Poznámky:
[1] Je pojmenování po zemřelém norském astronomovi Sjuru Refsdalovi, který byl průkopníkem ve studiu gravitačních čoček.

Odkazy

Vědecký článek (Grillo et al)
Související vědecký článek (Jauzac et al)
Související vědecký článek (Treu et al)
Související vědecký článek (Karman et al)
Související oznámení z HST

O zprávě

Id:ann15088

Obrázky

The past, present and future appearances of the Refsdal supernova
The past, present and future appearances of the Refsdal supernova
pouze anglicky