Měsíc a oblouk Mléčné dráhy

Stéphane Guisard – foto-ambasador ESO – zachytil toto působivé panorama v lokalitě, kde pracuje ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v chilských Andách. V nadmořské výšce přes 5000 m s extrémně nízkou vlhkostí vzduchu nabízí planina Chajnantor dokonalé místo pro tento unikátní teleskop, který zkoumá vesmír na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách. 

Teleskop ALMA tvoří 54 antén o průměru 12 m, některé z nich dominují centrální části snímku.  Nad observatoří se klene oblouk Mléčné dráhy. V době pořízení tohoto panoramatu se Měsíc nacházel na obloze poblíž nejjasnější části Mléčné dráhy, kde leží centrum Galaxie. Dvě drobné skvrnky na obloze úplně vlevo jsou blízké sousední galaxie - Malý a Velký Magellanův oblak. Poblíž Malého Magellanova oblaku prolétl během expozice jasný meteor.   

V pravé části snímku je zachyceno několik menších antén o průměru 7 m a ještě více vpravo světla technické budovy. Za budovou v pozadí se tyčí hora Cerro Chajnantor.   

Astronomická observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je mezinárodním partnerským projektem organizací ESO, NSF (US National Science Foundation) a NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za členské státy financována ESO, NSF ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a NSC (National Science Council of Taiwan), MOST (Ministry of Science and Technology), NINS ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu a KASI (Korea Astronomy and Space Science Institute) v Koreji. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze strany Severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, testování a provoz teleskopu ALMA.

Kredit:

ESO/S. Guisard (www.eso.org/~sguisard)

O snímku

Id:potw1217a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:12. května 2022 15:07
Související články:eso2208-eht-mw
Velikost:8214 x 2305 px
Field of View:210° x 65°

O objektu

Jméno:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, Milky Way, Moon, Panorama
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
293,1 KB
1280x1024
488,4 KB
1600x1200
598,2 KB
1920x1200
721,1 KB
2048x1536
857,3 KB