VideoZoom: Objekt Apep

Sekvence začíná širokoúhlým pohledem na Mléčnou dráhu a končí detailními záběry na hada připomínající prachové obálky obklopující nově objevený hmotný vícenásobný hvězdný systém. Tento působivý záběr pořídil dalekohled ESO/VLT vybavený přístrojem VISIR. Díky svému vzhledu dostala soustava přezdívku Apep, která odkazuje na staroegyptského boha Apofise majícího podobu obrovského hada. Mohlo by se jednat o první nalezený systém, který v budoucnu zakončí svoji existenci explozí supernovy doprovázenou zábleskem záření gama.

Hvězdný systém tvoří jasná dvojhvězda (dvojice Wolf-Rayetových hvězd obíhajících kolem sebe) a třetí menší hvězdný průvodce. A právě centrální dvojice produkující intenzivní hvězdný vítr stojí za vznikem spirálovitých prachových struktur v okolí systému.

Červené odstíny na obrázku představují data z přístroje VISIR a dalekohledu ESO/VLT. Modré bodové zdroje uprostřed jsou hvězdy gravitačně vázaného systému – jasnější těsná nerozlišená dvojhvězda a slabší třetí složka. Snímek hvězd byl pořízen pomocí adaptivní optiky NACO a dalekohledu ESO/VLT.

Kredit:

ESO/Digitized Sky Survey 2/N. Risinger (skysurvey.org). Music: astral electronic

O videu

Id:eso1838b
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:19. listopadu 2018 17:00
Související články:eso1838
Doba trvání:50 s
Frame rate:30 fps

O objektu

Typ:Milky Way : Star : Grouping : Binary

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
11,4 MB

For Broadcasters