Různé pohledy na mlhovinu Plamínek – DSS2, VISTA a APEX

Video zobrazuje mlhovinu Plamínek a její okolí na různých vlnových délkách. 

První snímek byl vytvořen z fotografií ve viditelném světle, které jsou součástí archivu přehlídky DSS2 (Digitized Sky Survey 2). Druhý záběr byl pořízen v infračerveném záření pomocí teleskopu ESO/VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) na observatoři Paranal v Chile. Závěrečný pohled zachycuje pozorování v rádiovém oboru získaná radioteleskopem APEX (Atacama Pathfinder Experiment), který ESO provozuje na planině Chajnantor.

Mlhovina Plamínek je rozsáhlá struktura v levé polovině výřezu (žlutého obdélníku). Menší objekt vpravo je reflexní mlhovina NGC 2023. Rovněž vpravo, v horní části NGC 2023, se nachází ikonická mlhovina Koňská hlava, která se zdánlivě vynořuje z barevných ‚plamenů‘. Všechny tři tyto objekty jsou součástí oblaku v Orionu, obří struktury oblaků plynu, která se nachází 1 300 až 1 600 světelných let od Slunce.

Pozorování byla provedena v rámci přehlídkového programu ALCOHOLS (Large CO Heterodyne Orion Legacy Survey), který pátrá v oblacích Orionu po rádiových vlnách emitovaných molekulami oxidu uhelnatého (CO) a po oblastech zrodu nových hvězd. Rozdílné barvy indikují různou rychlost plynu. Mlhovina Plamínek a její okolí se pohybuje směrem od nás, přičemž červeně zobrazené oblaky v pozadí se vzdalují rychleji než žluté v popředí.

Kredit:

ESO; Th. Stanke; J. Emerson/VISTA. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit; Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin

O videu

Id:eso2201a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:4. ledna 2022 17:00
Související články:eso2201
Doba trvání:25 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:Flame Nebula, Horsehead Nebula, NGC 2023
Typ:Milky Way : Nebula : Appearance : Emission

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
4,0 MB

For Broadcasters