Standardní model aktivních galaktických jader

Tato animovaná informační grafika zjednodušeně prezentuje standardní model aktivních galaktických jader (AGNs), zdrojů uvolňujících ohromné množství energie, které pohání superhmotná černá díra v centrech mnoha galaxií.

Astronomové pozorují různé typy aktivních galaktických jader. Blazary jsou mimořádně zářivé a procházejí změnami jasnosti na časových škálách hodin nebo dnů. Kvasary jsou rovněž velmi jasné, ale obecně jsou méně proměnné než blazary. Sayfertovy galaxie (další typ aktivních galaxií) astronomové rozdělují do dvou podtypů (1 a 2). Oba typy Sayfert 1 i Sayfert 2 mají jasná jádra, Sayfert 2 jsou však slabší.

Standardní model galaktických jader postuluje, že přes všechny rozdíly mají všechna aktivní galaktická jádra stejnou základní strukturu: jedná se o superhmotnou černou díru obklopenou hustým prstencem (nebo torem) prachu. Podle tohoto modelu vznikají veškeré rozdíly ve vzhledu aktivních jader galaxií díky různé orientaci, ve které ze Země pozorujeme černou díru a její prstenec. Typ jádra, který vidíme, závisí na tom, jak výrazně z našeho úhlu pohledu prstenec zakrývá černou díru, přičemž v některých případech ji může zcela zahalit.

Kredit:

ESO/L. Calçada and M. Kornmesser

O videu

Id:eso2203c
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:16. února 2022 17:00
Související články:eso2203
Doba trvání:25 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:M 77, Messier 77
Typ:Local Universe : Galaxy : Activity : AGN

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
6,4 MB

For Broadcasters