Oblast 30 Droadus ve viditleném světle a rádiovém záření

Video začíná pohledem na snímek oblasti 30 Doradus s probíhající tvorbou nových hvězd, která je rovněž známá jako mlhovina Tarantule, zachycený ve viditelném světle dalekohledem MPG/ESO na observatoři La Silla v Chile. Mlhovina se nachází na jižní obloze v souhvězdí Mečouna (Dorado) a leží v blízké sousední galaxii – Velkém Magellanově oblaku. Mlhovina Tarantule je známá díky svým unikátním oblakům připomínajícím pavučinu.   

V průběhu videa se postupně přesouváme k vlnovým délkám infračerveného záření. Data v tomto oboru byla pořízena dalekohledem ESO/VLT a přehlídkovým teleskopem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Odhalují narůžovělé oblaky horkého plynu. Data v rádiovém oboru byla pořízena pomocí ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) jsou do záběru vložena v podobě jasných žluto-červených pásů. Ty zvýrazňují oblasti, kde se nachází oblaky chladného hustého plynu, ve kterých vy se mohly v budoucnu rodit nové hvězdy. Data v rádiové oblasti jsou následně prezentována také samostatně, kde vynikne pavučinová struktura, která dal mlhovině jméno. 

 

Kredit:

ESO/M. Kornmesser, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Wong et al., ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

O videu

Id:eso2209a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:15. června 2022 19:15
Související články:eso2209
Doba trvání:26 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:30 Doradus, Tarantula Nebula
Typ:Local Universe : Nebula : Type : Star Formation

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
5,4 MB

For Broadcasters