Wieści z Kosmosu dla dzieci z całego świata

Najgorętsze Gwiazdy

26 lipca 2012

Pod względem różnorodności gwiazd, jakie zawiera, Wszechświat jest jak dobrze zaopatrzony sklep ze słodyczami.

Kolor gwiazdy niesie ze sobą wiele informacji o niej samej, na przykład mówi nam o tym jaką ma temperaturę, czy jaka jest ciężka. Najcieplejsze i najcięższe gwiazdy są niebieskie, z kolei najlżejsze i najchłodniejsze mają czerwone zabarwienie. (Zauważ, że panuje tu odwrotna zasadni niż w codziennym życiu, kiedy np. czerwony kolor na kurkach oznacza wodę gorącą, a niebieski - zimną).

Gwiazdy pod względem temperatury ich powierzchni dzielimy na grupy (od najgorętszych do najchłodniejszych): O, B, A, F, G, K, M. Nasz Słońce należy do jednej ze środkowych grup – mówimy, że jest gwiazdą typu G. W języku angielskim jest łatwy sposób, by zapamiętać typy gwiazd w odpowiedniej kolejności. Wystarczy pamiętać zdanie „OBA Fine Girl/Guy, Kiss Me” (Oh, Bądź Fajną Dziewczyną/Chłopakiem, Pocałuj Mnie). (Potrafisz stworzyć takie zdanie w języku polskim, które ułatwi zapamiętanie liter O, B, A, F, G, K, M w odpowiedniej kolejności?)

Ostatnio, grupa astronomów obserwowała 71 gwiazd typu O – ogromnych landrynek w gwiezdnym sklepie ze słodyczami. To niesamowicie gorące obiekty. Do niedawno, naukowcy byli przekonani, że większość gorących gwiazd typu O żyje w odosobnieniu, z dala od innych gwiazd. Jednak ostatnie badania wskazują na to, że trzy z czterech takich gwiazd znajduje się bardzo blisko innych. Co więcej, jedna gwiazda na trzy takie gwiazdy znajduje się tak blisko swojej sąsiadki, że w przyszłości mogą się zlać w jeden obiekt!

Ciekawostka: Zachęcamy do stworzenia wpadającego w pamięć zdania, które pomoże zapamiętać w kolejności typy gwiazd (od najgorętszych do najchłodniejszych): O, B, A, F, G, K, M. Prześlij swoją propozycję na adres info@unawe.org razem ze swoim imieniem i nazwiskiem, wiekiem i nazwą kraju, z którego pochodzisz. Możesz w to zadanie zaangażować swoją klasę. Wtedy podeślij także informacje o nazwie szkoły, do której uczęszczasz.

Jest to wersja dla dzieci Komunikatu Prasowego ESO eso1230.