Komunikat prasowy

Nowa supernowa nad Monachium

Inauguracja Planetarium i Centrum Nauki ESO Supernova

27 kwietnia 2018

26 kwietnia 2018 r. nastąpiła oficjalna inauguracja ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre (Planetarium i Centrum Nauki ESO Supernova). Drzwi dla publiczności zostaną natomiast otwarte jutro, 28 kwietnia 2018 r. Centrum, które jest położone obok centrali ESO w Garching (Niemcy), zapewnia odwiedzającym wciągające doświadczenie astronomii, a także związanych z ESO wyników naukowych, projektów i technologicznych przełomów. Do końca 2018 roku wszystkie aktywności w ESO Supernova będą bezpłatne, przy czym miejsca na pokazach i inne wydarzeniach można rezerwować poprzez internet.

ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre to efekt współpracy pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) i Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS). Budynek stanowi darowiznę od Klaus Tschira Stiftung (KTS), fundacji, która promuje nauki przyrodnicze, matematykę i informatykę. ESO będzie prowadzić placówkę [1].

Niezwykle interesujący budynek został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Bernhardt + Partner. Przypomina ciasny układ podwójny z transferem masy z jednej gwiazdy do drugiej. Prowadzi to do wybuchu masywniejszej z gwiazd jako supernowej, która krótko świeci tak jasno jak wszystkie gwiazdy w galaktyce razem wzięte. Centrum — trafnie nazwane ESO Supernova — również jasno świeci, aby wygenerować entuzjazm i pasję do astronomii wśród młodych i tych nieco starszych.

W sercu ESO Supernova znajduje się planetarium cyfrowe, które oferuje przeżycie niesamowitych doświadczeń dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik wizualizacji. Planetarium pokazuje wiele różnych seansów oraz organizuje inne wydarzenia kulturalne. W okresie od kwietnia do czerwca 2018 r. odwiedzający mogą wybierać spośród ośmiu seansów, od obsypanego nagrodami filmu animowanego „The Secrets of Gravity” („Sekrety grawitacji”) na temat odkryć Alberta Einsteina, do dokumentalnej przygody na dużym ekranie „Hidden Universe” („Ukryty Wszechświar”).

Na potrzeby zajęć szkolnych ESO Supernova oferuje dwa specjalnie zaprojektowane seanse — A Tour of the Solar System („Wycieczka po Układzie Słonecznym”) i The Skies Above Us („Niebo nad nami”) — a także sześć warsztatów dostosowanych do programu szkolnego. Oferta dla grup jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowej i szkoły średniej. Z kolei dla nauczycieli przygotowano specjalne szkolenia.

ESO Supernova to także miejsce interaktywnej wystawy astronomicznej, na której odwiedzający mogą eksplorować i testować prawdziwe astronomiczne artefakty i przeprowadzać eksperymenty, aby zrozumieć co to znaczy być astronomem, pracować jako naukowiec i odkrywać zagadki Wszechświata. Pierwszą stałą ekspozycją jest The Living Universe (“Żyjący Wszechświat”), która przedstawia szeroki temat życia we Wszechświecie.

Najciekawsze elementy wystawy obejmują m.in. 40-metrowy obraz nocnego nieba (prawdopodobnie największy na świecie), meteoryt i segment zwierciadła przyszłego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który można dotknąć, stanowisko warsztatów praktycznych, na którym można zbudować swój własny teleskop, a wysportowani odwiedzający może nawet odbyć przejażdżkę rowerem, który podróżuje z prędkością światła! Wystawę można zwiedzać indywidualnie lub w ramach wycieczki z przewodnikiem.

Sala seminaryjna na najwyższym piętrze to miejsce dla prelekcji, warsztatów i konferencji, natomiast The Void („Pustka”) na parterze jest centralnym obszarem z pięknym i unikalnym gwiezdnym sufitem.

ESO Supernova będzie otwarta pomiędzy godz. 9:00, a 17:00 od środy do piątki oraz od 12:00 do 17:00 w soboty i niedziele. Darmowe bilety można rezerwować online i wydrukować je po przybyciu do placówki.

Całą zawartość jest dostępna w językach angielskim oraz niemieckim i jest całkowicie bezplatna w roku 2018. Więcej informacji, w tym program i szczegóły na temat planowania wizyty, są dostępne na witrynie ESO Supernova.

Odwiedzający mogą zaprenumerować newsletter oraz śledzić @ESOSupernovaDE po niemiecku w serwisach Facebook i Twitter lub @ESOSupernova po angielsku w serwisach Facebook i Twitter. Przedstawiciele mediów mogą także zapisać się na newsletter skierowany do nich, a dla edukatorów jest opcja otrzymywania dedykowanego tej grupie newslettera edukacyjnego.

Zachęcamy także do darowizn i współpracy z ESO Supernova. Sa też powierzchnie do wynajęcia.

Uwagi

[1] Po wymyśleniu idei nowego ekscytującego i innowacyjnego budynku dla edukacji astronomicznej i popularyzacji, ś.p. Klaus Tschira, a potem Dyrektor Zarządzający Klaus Tschira Stiftung (KTS) i Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS), rozpoczęli dyskusję z ESO na temat możliwości prowadzenia placówki. W grudniu 2013 r. ESO oficjalnie zaakceptowało darowiznę w postaci budynku.

Więcej informacji

ESO Supernova jest wspierana przez: LOR Foundation, Evans & Sutherland i Sky-Skan

KTS

Klaus Tschira Stiftung (KTS) została utworzona w 1995 r. przez Klausa Tschirę (1940–2015), fizyka i współzałożyciela SAP. Jest jedną z największych w Europie, finansowanych prywatnie fundacji non-profit. Fundacja promuje rozwój nauk przyrodniczych, matematyki, informatyki i dąży do zwiększenia uznania dla tych dziedzin. Zaangażowanie Fundacji rozpoczyna się w przedszkolach, jest kontynuowane w szkołach, na uniwersytetach i w placówkach badawczych. Fundacja wspiera nowe metody transferu wiedzy naukowej oraz wspiera zarówno rozwój, jak i zrozumiałe sposoby prezentacji wyników badań naukowych. ESO Supernova jest darowizną od KTS, natomiast ESO prowadzi placówkę.

HITS

Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS gGmbH) został stworzony w 2010 roku przez Klausa Tschirę (1940–2015), fizyka i współzałożyciela SAP, oraz Klaus Tschira Foundation jako prywatny instytut badawczy non-profit. HITS prowadzi badania podstawowe w naukach przyrodniczych, matematyce i informatyce, skupiając się na przetwarzaniu, strukturyzacji i analizie wielkich ilości danych. Pola badawcze obejmują obszary od biologii molekularnej do astrofizyki. Udziałowcem HITS jest HITS Stiftung, podmiot zależny Klaus Tschira Foundation, Heidelberg University oraz Karlsruhe Institute of Technology (KIT). HITS współpracuje także z uniwersytetami i instytutami badawczymi oraz partnerami przemysłowymi. Podstawowe finansowanie HIST jest zapewnione przez HITS Stiftung dzięki środkom otrzymanym od Klaus Tschira Foundation. Głównymi zewnętrznymi agencjami finansującymi są Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF), Niemiecka Fundacja Badań Naukowych (DFG) oraz Unia Europejska.

ESO

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Ma 15 krajów członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy, dodatkowo Chile jest kraje gospodarzem, a Australia strategicznym partnerem. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się „największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Tania Johnston
ESO Supernova Coordinator
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6130
E-mail: tjohnsto@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1813

O komunikacie

Komunikat nr:eso1813pl
Nazwa:ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Zdjęcia

Otwarcie ESO Supernova - nowa supernowa nad Monachium
Otwarcie ESO Supernova - nowa supernowa nad Monachium
Otwarcie ESO Supernova - nowa supernowa nad Monachium
Otwarcie ESO Supernova - nowa supernowa nad Monachium
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
ESO Supernova opening poster
ESO Supernova opening poster
Po angielsku
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
ESO Supernova opening — a new supernova over Munich
Po angielsku
Views of the Void
Views of the Void
Po angielsku
ESO Supernova seminar room
ESO Supernova seminar room
Po angielsku
Supernova in the Sun
Supernova in the Sun
Po angielsku
ELT exhibition
ELT exhibition
Po angielsku
Press conference for inauguration of the ESO Supernova
Press conference for inauguration of the ESO Supernova
Po angielsku
Reception at the ESO Supernova
Reception at the ESO Supernova
Po angielsku
Mock-up of the Atacama Desert
Mock-up of the Atacama Desert
Po angielsku

Filmy

Time-lapse of the construction of the ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Time-lapse of the construction of the ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Po angielsku
ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre construction
ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre construction
Po angielsku
Flying over the ESO Supernova compilation
Flying over the ESO Supernova compilation
Po angielsku
ESOcast 158 Light: A New Supernova Over Munich (4K UHD)
ESOcast 158 Light: A New Supernova Over Munich (4K UHD)
Po angielsku
The opening of the ESO Supernova compilation
The opening of the ESO Supernova compilation
Po angielsku
From the ESO Supernova to the end of the Universe
From the ESO Supernova to the end of the Universe
Po angielsku
ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre trailer
ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre trailer
Po angielsku
Time-lapse of the sky above the ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Time-lapse of the sky above the ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre
Po angielsku