eso1241uk — Науковий реліз

Знайдено планету біля найближчої до Землі зорі

Інструмент ESO HARPS виявив землеподібну планету на орбіті навколо альфа Центавра

16 жовтня 2012 р.

Європейські астрономи знайшли планету із масою майже як у нашої Землі. Дана планета обертається навколо найближчої до нас зорі в системі Альфа Центавра. Це також найлегша із коли-небудь відкритих екзопланет навколо зорі, схожої на Сонце. Планета була виявлена ​​за допомогою інструменту HARPS на 3.6 м телескопі в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі. Результати відкриття побачать світ у журналі Nature від 17 жовтня 2012 року.

Альфа Центавра є однією із найяскравіших зірок південного неба та найближчою до нас зоряною системою: всього 4.3 світлових років від Землі. Вона є потрійною зорею, що складається із двох зірок - Альфа Центавра А і В, подібних до Сонця, котрі обертаються навколо спільного центру мас, та більш далекого слабкого червоного компоненту, відомого як Проксіма Центавра [1]. Із ХІХ століття астрономи розмірковували про планети, що ймовірно обертаються навколо цих небесних тіл, котрі є найближчими можливими обителями життя за межами Сонячної системи, але підвищення точності пошуків нічого не дало. Так було до цих пір.

"Наші спостереження із використанням приладу HARPS, котрі тривали більше чотирьох років, виявили слабкий, але реальний сигнал від планети, що обертається навколо Альфа Центавра B із періодом 3.2 доби",- говорить Ксавьє Дюмуск (Женевська обсерваторія, Швейцарія та Астрофізичний Центр Університету Порто, Португалія), провідний автор статті: "Це надзвичайне відкриття на межі можливостей нашої техніки!".

Європейська науково-дослідна група виявила планету, вимірюючи крихітні коливання у русі зорі Альфа Центавра B, створені гравітацією планети на орбіті навколо неї [2]. Даний ефект призводить до того, що зоря коливається зі швидкістю не більше ніж на 51 сантиметрів в секунду (1.8 км/год). Десь із такою швидкістю повзає дитина. Це найвища точність, коли-небудь досягнута за допомогою цього методу.

Альфа Центавра B дуже схожа на Сонце, але трохи менша та менш яскрава. Щойно відкрита планета із масою трохи більше, ніж у Землі [3], знаходиться на орбіті, відаленій від зорі на відстань близько шести мільйонів кілометрів. Це набагато ближче, ніж Меркурій віддалений від Сонця. Віддаленість планети від іншого яскравого компоненту Альфа Центавра А подвійної системи є в сотні разів більшою, але він все одно буде дуже яскравим об'єктом у небі планети.

Перша екзопланета навколо схожої на Сонце зорю була знайдений тією ж дослідною групою ще в 1995 році. Із тих пір було підтверджено більше 800 відкриттів, але більшість із знайдених екзопланет набагато більші від Землі, а багато за розмірами, як Юпітер [4]. Завданням астрономів є виявити та дослідити планети із масами, порівняними із Землею, що перебувають навколо інших зірок на орбітах в "зоні життя" [5]. Перший крок вже зроблено [6].

"Це перша планета із масою, подібною на масу Землі, із коли-небудь виявлених навколо зорі, схожої до Сонця. Її орбіта знаходиться дуже близько до материнської зорі, тому планета повинна бути занадто гарячою для життя, яке ми знаємо",- додає Стефан Удрі (Женевська обсерваторія), один із авторів статті та учасник групи: "Але цілком може бути, що це тільки одна із кількох планет системи. Наші інші результати від HARPS та нові результати від "Кеплера" чітко показують, що більшість маломасивних планет знаходяться в подібних системах".

"Цей результат являє собою важливий крок на шляху до виявлення близнюка Землі у безпосередній близькості від Сонця. Ми живемо в дивовижний час!",- укладає Ксавьє Дюмуск.

ESO влаштує онлайн прес-конференцію із журналістами, на якій пропонується можливість обговорити зі вченими результати відкриття та його значення. Для участі просимо прочитати наше повідомлення для ЗМІ.

Примітки

[1] Компоненти кратної зорі називають, додаючи прописні букви до її назви. Альфа Центавра A є найяскравішим компонентом, Альфа Центавра B є трохи слабшою другою зорею, а Альфа Центавра С - Проксима Центавра, є найслабшим компонентом. Проксима Центавра знаходиться трохи ближче до Землі, ніж А та В, а отже формально є найближчою до нас зорею.

[2] HARPS вимірює радіальну швидкість зорі, тобто швидкість вздовж променів спостереження (ближче або далі від Землі) із надзвичайною точністю. Планета на орбіті навколо зорі змушує її регулярно коливатись. Завдяки ефекту Доплера, ця радіальна зміна швидкості викликає зміщення спектру зірки в довгохвильову сторону по мірі віддалення від земного спостерігача (називається червоним зсувом) та зміщення у бік коротких довжин хвиль (фіолетовий зсув), що має місце по мірі наближення. Цей крихітний зсув спектру зорі, котрий може бути виміряний із високою точністю за допомогою спектрографа HARPS, якраз і використовується для висновку про наявність планети.

[3] За допомогою методу радіальної швидкості астрономи можуть оцінити лише мінімальну масу планети, оскільки оцінка маси також залежить від нахилу площини орбіти до променя зору, яка невідома. Але, зі статистичної точки зору, ця мінімальна маса часто близька до реальної маси планети.

[4] Місія НАСА "Кеплер" виявила 2300 кандидатів екзопланет, використовуючи альтернативний метод - пошук невеликого падіння яскравості зорі, коли планета проходить перед нею (транзити) та блокує частину світла. Більшість планет-кандидатів, відкритих за допомогою цього методу транзитів, дуже далекі від нас. Із іншого боку, знайдені із HARPS планети знаходяться навколо зірок, близьких до Сонця, а нововідкрита екзопланета взагалі є найближчою із можливих. Це робить їх більш цікавими цілями для багатьох видів додаткових подальших спостережень, наприклад таких, які досліджують атмосферу планети.

[5] "Зона життя" - це вузька кільцева область навколо зірки, в якій вода може знаходитися в рідкому вигляді, якщо для того є відповідні умови.

[6] ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations) повинен бути встановлений на Дуже Великому Телескопі ESO. В даний час проходить остаточну стадію проектування, а початок роботи заплановано в кінці-2016 або на початку-2017. ESPRESSO буде вимірювати радіальні швидкості із точністю 0.35 км/годину або менше. Для порівняння, Земля породжує радіальну швидкість Сонця 0.32 км/год. Таким чином, роздільна здатність дозволить ESPRESSO виявити землеподібні планети в "зонах життя". Консорціум ESPRESSO очолюють учасники дослідної групи, котра зробила дане відкриття.

Детальніше

Дане дослідження було представлене у статті “An Earth mass planet orbiting Alpha Centauri B”, котра вийде в журналі Nature 17 жовтня 2012.

Науково-дослідна група у складі Xavier Dumusque (Observatoire de Genève, Switzerland; Centro de Astrofisica da Universidade do Porto, Portugal), Francesco Pepe (Observatoire de Genève), Christophe Lovis (Observatoire de Genève), Damien Ségransan (Observatoire de Genève), Johannes Sahlmann (Observatoire de Genève), Willy Benz (Universität Bern, Switzerland), François Bouchy (Observatoire de Genève; Institut d’Astrophysique de Paris, France), Michel Mayor (Observatoire de Genève), Didier Queloz (Observatoire de Genève), Nuno Santos (Centro de Astrofisica da Universidade do Porto) та Stéphane Udry (Observatoire de Genève).

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 39 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Xavier Dumusque
Observatoire de l’Université de Genève
Switzerland
Телефон: +41 22 379 22 64
Email: xavier.dumusque@unige.ch

Stéphane Udry
Observatoire de l’Université de Genève
Switzerland
Телефон: +41 22 379 24 67
Email: stephane.udry@unige.ch

Willy Benz
Center for Space and Habitability
Bern, Switzerland
Email: willy.benz@space.unibe.ch

Francesco Pepe
Observatoire de l’Université de Genève
Switzerland
Телефон: +41 223 792 396
Стільниковий: +41 79 302 47 40
Email: francesco.pepe@unige.ch

Damien Ségransan
Observatoire de l’Université de Genève
Switzerland
Телефон: +41 223 792 479
Email: damien.segransan@unige.ch

Nuno Santos
Centro de Astrofisica da Universidade do Porto
Porto, Portugal
Телефон: +351 226 089 893
Email: Nuno.Santos@astro.up.pt

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1241.

Про реліз

Реліз №:eso1241uk
Назва:Alpha Centauri
Тип:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Planetary System
Facility:ESO 3.6-metre telescope
Instruments:HARPS
Science data:2012Natur.491..207D

Зображення

Artist’s impression of the planet around Alpha Centauri B
Artist’s impression of the planet around Alpha Centauri B
тільки на англійській
Artist’s impression of the planet around Alpha Centauri B (annotated)
Artist’s impression of the planet around Alpha Centauri B (annotated)
тільки на англійській
The Milky Way and Alpha and Beta Centauri behind the ESO 3.6-metre telescope at La Silla
The Milky Way and Alpha and Beta Centauri behind the ESO 3.6-metre telescope at La Silla
тільки на англійській
Alpha Centauri in the constellation of Centaurus (The Centaur)
Alpha Centauri in the constellation of Centaurus (The Centaur)
тільки на англійській
The bright star Alpha Centauri and its surroundings
The bright star Alpha Centauri and its surroundings
тільки на англійській

Відео

A journey to Alpha Centauri
A journey to Alpha Centauri
тільки на англійській
A fly-through of the Alpha Centauri system
A fly-through of the Alpha Centauri system
тільки на англійській