Zapojení České republiky v Evropské jižní observatoři
Noční obloha nad observatoří ALMA, kterou provozuje ESO společně s mezinárodními partnery. Autorem fotografie je český fotograf Petr Horálek. Kredit: P. Horálek/ESO
Česká republika se připojila k ESO 30. dubna 2007. Stala se první členskou zemí ESO ze střední a východní Evropy. Vědci a inženýři z České republiky během let významně přispěli k činnosti organizace.
Česká republika v současnosti (2021) přispívá ESO částkou 2 169 000 Euro ročně, což je 1,13% rozpočtu organizace.
V polovině roku 2022 pracovalo pro ESO šest českých zaměstnanců, všichni v Německu. Od roku 2006 ESO udělilo českým občanům 2 studentská stipendia, 11 pozic vědeckých asistentů (fellow) a od roku 2014 také jednu stáž.
Česká republika je zastoupena v řadě řídících a poradních orgánů ESO, a to jak vědci tak politiky. Současné reprezentanty České republiky v různých komisích ESO s národním zastoupením naleznete zde.
Své zástupce má Česká republika také v rámci ESON (ESO Science Outreach Network), síťi spolupracovníků popularizujících činnost ESO v členských zemích a sloužící zároveň jako národní kontakt pro lokální média. Pod záštitou ESON-Czech proběhlo v roce 2022 v Česku u příležitosti 60. výročí založení ESO několik popularizačních akcí představujících činnost ESO široké veřejnosti.
Následují informace o zapojení České republiky v rámci ESO (nejedná se o úplný seznam).
Objevy vědců pracujících v České republice a využívajících dalekohledy ESO
Čeští vědci a vědci pracující v českých institucích se podíleli na významných objevech učiněných pomocí zařízení ESO, jako například:
- Tým pod vedením českých a francouzských astronomů použil přístroj SPHERE na dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope) k zobrazení 42 největších objektů hlavního pásu asteroidů. Dosud nikdy nebyla přímo zobrazena takto početná skupina planetek v takových detailech. Snímky odhalily širokou paletu podivných tvarů těchto těles, což astronomům pomohlo vysledovat jejich původ ve Sluneční soustavě.
- Několik českých astronomů se v roce 2017 podílelo na pořízení prvních záběrů Slunce pomocí radioteleskopu ALMA. Podařilo se odhalit zcela nové struktury a zobrazit například tmavé jádro chladné sluneční skvrny téměř 2krát větší než Země.
- Čeští astronomové se podíleli na pozorování první supernovy, která byla doprovázena mimořádně dlouhým zábleskem záření gama. Použili přístroj GROND na dalekohledu MPG/ESO (MPG/ESO 2.2-metre telescope), který pracuje na Observatoři La Silla v Chile, a zařízení X-shooter pro teleskop VLT na Observatoři Paranal.
- V roce 2015 tým vědců s českým přispěním pozoroval průlet prachového oblaku kolem supermasivní černé díry ve středu naší galaxie. Objekt průlet přežil, což by mohlo znamenat, že jde o mladou hvězdu.
- Mezinárodní skupina vědců pod českým vedením se zabývá molekulárním plynem v kupách galaxií. Jako vůbec první tuto fázi plynu v ohonu jedné z galaxií detekovala a nastartovala tím intenzivní výzkum v této oblasti evoluce galaxií. K detailnímu studiu těchto objektů využívá skupina dalekohled VLT a interferometr ALMA v rámci programu Large Program ALMA-JELLY.
- Čeští vědci byli také součástí týmu, který v roce 2022 pomocí dalekohledu VLT odhalil, že v původně oznámeném “nejbližším systému s černou dírou” HR 6819 se žádná černá díra nenachází.
České zapojení v ESO - přístroje a teleskopy na observatořích ESO
Česká republika přispívá k činnosti teleskopů ESO i národních dalekohledů na observatořích ESO různými způsoby, například:
- Je jednou ze zemí, která hostí Regionální centrum Observatoře ALMA (ALMA Regional Centre, ARC). Český uzel poskytuje spojení mezi observatoří ALMA a vědeckou komunitou a zajišťuje podporu pro veškerá pozorování Slunce (ve 'slunečním' módu).
- bude členem vznikajícího konsorcia CTA ERIC (European Research Infrastructure Consortium), které postaví a bude provozovat zařízení CTA (Cherenkov Telescope Array). CTA bude pozemní observatoř pro pozorování kosmického gama záření s velmi vysokou energií. Observatoř budou tvořit dvě pole teleskopů - sestava na jižní polokouli se bude nacházet na Observatoři ESO Paranal (Chile), severní část pole bude umístěna na ostrově La Palma (Španělko). ESO bude rovněž členem konsorcia CTA ERIC a je zastoupena také v radě CTA. Na vývoji zařízení pro Cherenkov Telescope Array se podílí několik pracovišť Fyzikálního ústavu AV ČR.
- V roce 2012 modernizovala česká společnost ProjectSoft HK a.s. řídicí systém dánského dalekohledu (Danish 1.54m telescope), který pracuje na Observatoři ESO La Silla, pro plně vzdálené ovládání. Od roku 2012 je dalekohled řízen také z Evropy a téměř polovina pozorovacího času je využita českými astronomy pro výzkum asteroidů a proměnných hvězd. V posledních letech využili čeští astronomové zapojení do kosmické mise DART (NASA) dalekohled DK154 k pozorování binárního asteroidu Didymos-Dymorphos. Tato data přispěla k zpřesnění orbitálních parametrů systému a správnému načasování impaktu sondy DART. Dalekohled byl využit také pro následná pozorování efektů po dopadu a pomohl změřit změnu periody oběhu satelitu Dimorphos. První výsledky byly publikovány v březnu 2023 v časopise Nature v článku ‚Orbital Period Change of Dimorphos Due to the DART Kinetic Impact‘ (https://doi.org/10.1038/s41586-023-05805-2).
- Po odstávce trvající téměř 20 let byl roce 2022 na Observatoři La Silla v rámci mezinárodního projektu PLATOSPEC pod českým vedením znovu zprovozněn a modernizován teleskop E152 (ESO 1.52-metre telescope). Rekonstrukci provedla firma ProjectSoft HK a.s. Dalekohled E152 byl chilskými partnery projektu osazen novým spektrografem Pucheros+, který bude v roce 2024 nahrazen ještě výkonnějším přístrojem PlatoSPEC. Modernizovaný teleskop se špičkovým přístrojem bude sloužit především k výzkumu extrasolárních planet, ale také eruptivních a proměnných hvězd v návaznosti na kosmické mise Evropské kosmické agentury PLATO a později ARIEL.
České technologické a průmyslové přínosy v ESO
ESO má několik velkých kontraktů a subkontraktů se zástupci českého průmyslu na vývoj přístrojů pro VLT včetně součástí pro přístroje GRAVITY a MATISSE. Dále Česká společnost Frentech Aerospace s.r.o. získala kontrakt spojený s vývojem zařízení pro observatoř ALMA.
Zapojení českého průmyslu do projektu ELT
České společnosti Frentech Aerospace s.r.o. a OSTROJ a.s. se podílejí na přípravě přístrojů pro ELT.
Další zapojení
- V roce 2019 podepsali Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a ESO dohodu o podpoře školení na pracovišti. Tato dohoda umožňuje studentům z českých univerzit a mladým stážistům připravujícím se na vědeckou nebo inženýrskou profesi, aby se zúčastnili programu školení na pracovištích v ESO.
- Petr Horálek a Zdeněk Bardon z České republiky byli v roce 2022 členy skupiny Foto Ambasadorů ESO (ESO Photo Ambassadors). Pořídili řadu působivých záběrů dalekohledů a noční oblohy na observatořích ESO.