Týden ESO s R Aquarii

VLT view of binary system R Aquarii from 2012
R Aquarii as seen in 1997
Táhni zeleným držátkem pro obdržení snímků

R Aquarii je symbiotická dvojhvězda obklopená velkou vyvíjející se mlhovina. Symbiotické dvojhvězdy obsahují dvě hvězdy v nerovném a komplexním vztahu: bílého trpaslíka a rudého obra. V poněkud znepokojujícím aktu hvězdného kanibalismu bílý trpaslík obírá svého většího pomocníka o hmotu. Okrádaný rudý obr a nestabilní bílý trpaslík občas vyvrhují hmotu v podivných smyčkách a obláčcích, což vytváří podivné tvary viditelné na obrázcích.

Na porovnávacím obrázku - neobvyklé ukázce dynamického vývoje zachyceného pozemními dalekohledy - vidíme patnáctiletý rozdíl. V kosmickém měřítku je to pouhé mrknutí, ale pro nás je to nádherná možnost pozorovat měnící se objekt.

Na obrázcích je vidět nejenom vývoj R Aquarii, ale také pozorovacích možností. Starší snímek pochází z dalekohledu na ostrově La Palma (Španělsko) - 2.5m Nordic Optical Telescope. Obrázek z roku 2012 je z 8m dalekohledu VLT/ESO a ukazuje mnohem jemnější detaily fascinující symbiotické hvězdy.

Srovnávací obrázek je prvním příspěvek k Týdnu R Aquarii, během kterého budeme zkoumat, jak se tento objekt měnil s časem, a poznáme jeho dramatickou a neustále se vyvíjející podstatu.

Oba snímky ze srovnávacího obrázku byly také spojeny do krásného časosběrného videa, které je možné si prohlédnout video.

Kredit

ESO

O porovnání snímku

Id:potw1850a
Datum zveřejnění:10. prosince 2018 6:00

Obrázky

VLT snímek dvojhvězdy R Aquarii z roku 2012
VLT snímek dvojhvězdy R Aquarii z roku 2012
R Aquarii v roce 1997
R Aquarii v roce 1997