ESOcast 168: NEOs — Blízkozemní objekty

Blízkozemní objekty (Near Earth Objects, NEOs) jsou tělesa Sluneční soustavy na drahách, které je mohou přivést do těsné blízkosti planety Země. Každý den se naše planeta setká s celou řadou těchto objektů, ale většina z nich je příliš malá na to, aby způsobila nějaké zaznamenatelné efekty. Ve Sluneční soustavě se však skrývá celá řada větších těles, které se mohou srazit se Zemí, jak se například stalo v roce 2013 nad ruským městem Čeljabinsk. Extrémním případem takové události je dopad velké planetky, který před 65 miliony let přispěl k zániku dinosaurů.     

V sázce je osud lidstva. Vědci a inženýři tvrdě pracují na tom, aby svět před těmito kolizemi ochránili.

V tomto díle série ESOcast (168) vysvětlí Olivier Hainaut, astronom ESO, původ a vlastnosti blízkozemních objektů NEO. Zaměří se také na potenciální rizika, jaká NEO přinášejí pro život na Zemi, na způsoby, jakými vědci tyto objekty zkoumají i s pomocí dalekohledu ESO/VLT, a na plány ochrany Země před tímto meziplanetárním ohrožením.

Kredit:

ESO

Directed by: Herbert Zodet. 
Editing: Herbert Zodet. 
Web and technical support: Mathias André and Raquel Yumi Shida.
Written by: Olivier Hainaut and Calum Turner. 
Music: STAN DART (www.stan-dart.com). 
Footage and photos: ESO, M. Kornmesser, L. Calçada, F. Char, JAXA, ESA/Hubble, NASA, Alexandre Santerne (Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço, Universidade do Porto) / Planetário do Porto - Centro Ciência Viva, B. Tafreshi (twanight.org), C. Malin (christophmalin.com), Nick Risinger (skysurvey.org), L. L. Christensen and Gianluca Lombardi (glphoto.it). 
Executive producer: Lars Lindberg Christensen.

O videu

Id:esocast168a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:29. června 2018 16:00
Související články:eso2107
Související oznámení:ann18052
Doba trvání:06 m 13 s
Frame rate:30 fps

O objektu

Typ:Unspecified

HD


Medium

Video podcast
82,9 MB

For Broadcasters


Skript

English
105,1 KB

Titulky

Arabic
9,1 KB
Croatian
6,1 KB
English
6,2 KB
German
6,5 KB
Italian
6,3 KB
Korean
6,7 KB
Portuguese
6,3 KB
Vietnamese
8,2 KB