Komunikat prasowy

Ambitny przegląd nieba dostrzegł gwiezdny żłobek

11 sierpnia 2010

Astronomowie skanujący niebo w ramach przeglądu ESO nazwanego VISTA Magellanic Cloud, uzyskali spektakularne zdjęcie Mgławicy Tarantula w sąsiedniej galaktyce, Wielkim Obłoku Magellana. Ten panoramiczny widok w bliskiej podczerwieni ukazuje w dokładnych szczegółach mgławicę, a także jej bogate otoczenie na niebie. Zdjęcie zostało uzyskane na starcie bardzo ambitnego przeglądu bliskich galaktyk – Obłoków Magellana – oraz ich otoczenia.

Kierująca zespołem prowadzącym przegląd, Maria-Rosa Cioni (University of Hertfordshire, Wielka Brytania) wyjaśnia: "Widok ten jest jednym z najważniejszych rejonów formowania się gwiazd w lokalnym Wszechświecie – spektakularny obszar gwiazdotwórczy 30 Doradus, zwany także Mgławicą Tarantula. W jego centrum znajduje się wielka gromada gwiazd oznaczona jako RMC 136, w której występują jedne z najmasywniejszych znanych gwiazd”.

Teleskop ESO VISTA [1] jest nowym instrumentem do przeglądów nieba w Obserwatorium Paranal w Chile (eso0949). VISTA jest wyposażony w olbrzymią kamerę, która jest czuła na światło w zakresie bliskiej podczerwieni, ujawniając bogactwo detali obiektów astronomicznych i dając wgląd w wewnętrzne mechanizmy zjawisk astronomicznych. Światło w bliskiej podczerwieni ma dłuższe fale niż światło widzialne, więc nie możemy go zobaczyć sami bezpośrednio, ale może ono przenikać przez większość pyłu, który w innym wypadku przesłania nasz widok. Jest to w szczególności użyteczne do badania obiektów takich jak młode gwiazdy, nadal otoczonych obłokami gazu i pyłu, z których się uformowały. Inną mocną stroną VISTA jest duży obszar na niebie, który kamera może objąć na jednym zdjęciu.

Zaprezentowane zdjęcie to najnowszy widok  z przeglądu VISTA Magellanic Cloud Survey (VMC). Projekt ten przeskanuje ogromny obszar na niebie – 184 stopnie kwadratowe (co odpowiada obszarowi prawie tysiąckrotnie większemu niż tarcza Księżyca w pełni), w tym sąsiednie galaktyki Wielki i Mały Obłok Magellana. Końcowym wynikiem będzie dokładne studium historii formowania się gwiazd oraz trójwymiarowa geometria systemów Magellana.

Chris Evans z zespołu VMC dodaje: "Zdjęcia VISTA pozwolą nam poszerzyć badania poza wewnętrzne rejony Mgławicy Tarantula, na mnogość mniejszych gwiezdnych żłobków, które także rodzą bogatą populację młodych i masywnych gwiazd. Uzbrojeni w nowe, doskonałe zdjęcia w podczerwieni, będziemy mogli badać kokony, w których masywne gwiazdy nadal się formują, a także śledzić ich oddziaływanie ze starszymi gwiazdami w szerszym obszarze”.

Obrazy szerokiego pola pokazują mnóstwo różnych obiektów. Jasny obszar powyżej centrum to sama Mgławica Tarantula, z gromadą masywnych gwiazd RMC 136 w jej środku. Po lewej znajduje się gromada gwiazd NGC 2100. Po prawej widać niewielką pozostałość po supernowej SN1987A (eso1032). Poniżej środka znajduje się seria rejonów gwiazdotwórczych, w tym NGC 2080 – przezwany "Mgławicą Głowy Ducha” – oraz gromada gwiazd NGC 2083.

VISTA Magellanic Cloud Survey jest jednym z sześciu wielkich przeglądów nieba w podczerwieni na niebie południowym, które zajmą większość czasu w ciągu pierwszych pięciu lat działania VISTA.

Kierująca zespołem prowadzącym przegląd, Maria-Rosa Cioni (University of Hertfordshire, Wielka Brytania) wyjaśnia: "Widok ten jest jednym z najważniejszych rejonów formowania się gwiazd w lokalnym Wszechświecie – spektakularny obszar formowania się gwiazd 30 Doradus, zwany także Mgławicą Tarantula. W jego centrum znajduje się wielka gromada gwiazd oznaczona jako RMC 136, w której występują jedne z najmasywniejszych znanych gwiazd”.

Teleskop ESO VISTA [1] jest nowym instrumentem do przeglądów nieba w Obserwatorium Paranal w Chile (eso0949). VISTA jest wyposażony w olbrzymią kamerę, która jest czuła na światło w zakresie bliskiej podczerwieni, ujawniając bogactwo detali obiektów astronomicznych i dając wgląd w wewnętrzne mechanizmy zjawisk astronomicznych. Światło w bliskiej podczerwieni ma dłuższe fale niż światło widzialne, więc nie możemy go zobaczyć sami bezpośrednio, ale może ono przenikać przez większość pyłu, który w innym wypadku przesłania nasz widok. Jest to w szczególności użyteczne do badania obiektów takich jak młode gwiazdy, które są nadal otoczone obłokami gazu i pyłu, z których się uformowały. Inną mocną stroną VISTA jest duży obszar na niebie, który kamera może objąć na jednym zdjęciu.

Niniejsze zdjęcie to najnowszy widok z przeglądu VISTA Magellanic Cloud Survey (VMC). Projekt przeskanuje ogromny obszar – 184 stopnie kwadratowe na niebie (co odpowiada obszarowi prawie tysiąckrotnie większemu niż tarcza Księżyca w pełni), w tym sąsiednie galaktyki Wielki i Mały Obłok Magellana. Końcowym wynikiem będzie dokładne studium historii formowania się gwiazd oraz trójwymiarowa geometria systemów Magellana.

Chris Evans z zespołu VMC dodaje: “Zdjęcia VISTA pozwolą nam poszerzyć nasze badania poza wewnętrzne rejony Mgławicy Tarantula, na mnogość mniejszych gwiezdnych żłobków, które także rodzą bogatą populację młodych i masywnych gwiazd. Uzbrojeni w nowe, doskonałe zdjęcia w podczerwieni będziemy mogli badać kokony, w których masywne gwiazdy nadal się formują, a także śledzić ich oddziaływanie ze starszymi gwiazdami w szerszym obszarze”.

Obrazy szerokiego pola pokazują mnóstwo różnych obiektów. Jasny obszar powyżej centrum to sama Mgławica Tarantula, z gromadą masywnych gwiazd RMC 136 w jej centrum. Po lewej znajduje się gromada gwiazd NGC 2100. Po prawej widać niewielką pozostałość po supernowej SN1987A (eso1032). Poniżej środka znajduje się seria rejonów gwiazdotwórcznych, w tym NGC 2080 – przezwany „Mgławicą Głowy Ducha” – oraz gromada gwiazd NGC 2083.

VISTA Magellanic Cloud Survey jest jednym z sześciu wielkich przeglądów nieba w podczerwieni na niebie południowym, które zajmą większość czasu w ciągu pierwszych pięciu lat działania VISTA.

Uwagi

[1] VISTA ― Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (Widzialny i Podczerwony Teleskop do Przeglądów Astronomicznych) ― jest najnowszych teleskopem w Obserwatorium ESO Paranal w północnym Chile. VISTA to teleskop do przeglądów nieba, pracujący w zakresie bliskiej podczerwieni. Jest największym na świecie teleskopem do przeglądów. Jego wielkie zwierciadło o szerokim polu widzenia i bardzo czułe detektory ujawnią kompletnie nowy widok północnego nieba.

Teleskop został umieszczony na szczycie sąsiadującym z Bardzo Dużym Teleskopem VLT i dzieli z nim te same wyjątkowe warunki obserwacyjne. Główne lustro VISTA mierzy 4,1 metra średnicy. W fotograficznych liczbach można o nim myśleć jako o 67-megapikselowym aparacie cyfrowym z parametrami obiektywu 13000 mm f/3,25.

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Należy do niego 14 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Maria-Rosa Cioni
University of Hertfordshire
UK
Tel.: +44 1707 28 5189
E-mail: M.Cioni@herts.ac.uk

Richard Hook
ESO La Silla/Paranal & E-ELT Public Information Officer
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1033

O komunikacie

Komunikat nr:eso1033pl
Nazwa:30 Doradus, Large Magellanic Cloud, LMC, Tarantula Nebula
Typ:Local Universe : Nebula
Facility:Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy
Instrumenty:VIRCAM

Zdjęcia

VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula*
VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula*
Po angielsku
Extracts from the VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula
Extracts from the VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula
Po angielsku
VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula (annotated version)
VISTA Magellanic Cloud Survey view of the Tarantula Nebula (annotated version)
Po angielsku
Infrared/visible comparison of the VISTA Tarantula Nebula image
Infrared/visible comparison of the VISTA Tarantula Nebula image
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the VISTA view of the Tarantula Nebula
Zooming in on the VISTA view of the Tarantula Nebula
Po angielsku
Panning across the VISTA view of the Tarantula Nebula
Panning across the VISTA view of the Tarantula Nebula
Po angielsku
Infrared/visible cross-fade of the VISTA Tarantula Nebula image
Infrared/visible cross-fade of the VISTA Tarantula Nebula image
Po angielsku