Komunikat prasowy

Duńska para książęca odwiedziła Obserwatorium ESO Paranal

15 marca 2013

14 marca 2013 roku Jego Wysokość Książę Danii, w towarzystwie swojej żony Jej Wysokości Księżnej, odwiedzili Obserwatorium ESO Paranal, w ramach oficjalnej wizyty w Chile. Zostali zabrani na wycieczkę po wiodących światowych urządzeniach astronomicznych w Paranal przez Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zeeuwa.

Duńska para książęca odwiedziła Obserwatorium ESO Paranal podczas swojej oficjalnej wizyty w Chile. Obserwatorium jest położone 130 kilometrów na południe od Antofagasty, w sercu chilijskiej pustyni Atakama, najsuchszej pustyni świata. Na wysokości 2635metrów n.p.m., Paranal jest domem Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), najbardziej zaawansowanego instrumentu optycznego przeznaczonego do badań astronomicznych.

Po przybyciu Książę Frederik i Księżna Mary zostali powitani przez Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zesuwa, który przedstawił najnowsze badania prowadzone w ESO. Ich Wysokości, w towarzystwie duńskiego Ministra Spraw Zagranicznych Villy'ego Søvndala oraz duńskiego ambasadora Larsa Steela Nielsena, odwiedzili następnie urządzenia, najpierw poznając nagradzaną Rezydencję Paranal, w której mieszkają pracownicy, a następnie udając się w odwiedziny do samych teleskopów na szczycie Cerro Paranal. Z platformy, na której umieszczone są teleskopy, obserwowali słynny zachód słońca na Paranal, co jest specjalną tradycją dla pracowników przed rozpoczęciem nocnej zmiany.

Podczas wizyty Jego Wysokość Książę Danii powiedział: „Miło mi mówić z tak ekskluzywnego i czołowego kompleksu naukowego. Praca tutaj jest naprawdę niesamowita. Podobnie jak Duńczycy, jestem dumny z uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.”

Dyrektor Generalny dodał: „Jesteśmy zaszczyceni wizytą Pary Książęcej tutaj w Paranal i możliwością przedstawienia naszej pracy. Dania jest od dawna cennym Krajem Członkowskim i skorzystam z okazji, aby podziękować Księciu i Księżnej w imieniu ESO za nieustanne mocne wsparcie z Danii dla naszego programu. W szczególności cieszę się, że wizyta zbiegła się z podjęciem przez Danię kluczowych kroków ku przystąpieniu do programu Ogromnie Wielkiego Teleskopu europejskiego (E-ELT).”

Para spędziła noc w Paranal, a po kolacji odwiedziła sterownię, w której astronom, duński członek Komitetu Naukowo-Technicznego ESO, Johan Fynbo, prowadził  obserwacje za pomocą drugiego teleskopu głównego VLT. Fynbo zademonstrował w jaki sposób astronomowie używają teleskopów oraz jakie rodzaje obserwacji wykonują. Dwóch innych Duńczyków, Starszy Doradca ds. Stosunków Międzynarodowych, Claus Madsen oraz Dyrektor Edukacji i Popularyzacji, Lars Lindberg Christensen, wręczyło Parze Książęcej podpisane kopie dwóch książek z okazji 50. rocznicy ESO, których są autorami.

Dania była pierwszym krajem, który w 1967 r. dołączył do pięciu założycielskich Krajów Członkowskich ESO (Belgii, Francji, Niemiec, Holandii i Szwecji) i od tamtej pory wziął udział w wielu ważnych odkryciach ESO (zobacz duńskie zaangażowanie w ESO).

Villy Søvndal

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
E-mail: mtarengh@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1314

O komunikacie

Komunikat nr:eso1314pl
Nazwa:Paranal, Site visit, Very Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : People
Facility:Very Large Telescope

Zdjęcia

The Crown Prince couple of Denmark admire the night skies of  ESO's Paranal Observatory
The Crown Prince couple of Denmark admire the night skies of ESO's Paranal Observatory
Po angielsku
The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO’s Paranal Observatory
The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku
The Crown Prince Couple of Denmark on the platform of ESO's Very Large Telescope
The Crown Prince Couple of Denmark on the platform of ESO's Very Large Telescope
Po angielsku
The Crown Prince Couple of Denmark inside one of the domes of ESO’s Very Large Telescope
The Crown Prince Couple of Denmark inside one of the domes of ESO’s Very Large Telescope
Po angielsku
The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO’s Paranal Observatory
The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO’s Paranal Observatory
Po angielsku

Filmy

Video News Release 39: The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO's Paranal Observatory
Video News Release 39: The Crown Prince Couple of Denmark during their visit to ESO's Paranal Observatory
Po angielsku