Komunikat prasowy

Chwila gwiazdy w świetle reflektorów

10 lutego 2016

Na zdjęciu z Obserwatorium La Silla w Chile, nowo utworzona gwiazda rozświetla otaczające ją kosmiczne obłoki. Cząstki pyłu w olbrzymim obłoku wokół gwiazdy HD 97300 rozmywają jej światło, niczym wiązki światła samochodowych reflektorów we mgle, tworząc mgławicę refleksyjną IC 2361. Chociaż HD 97300 znajduje się aktualnie w świetle reflektorów, mnóstwo pyłu powoduje, że ciężko przeoczyć oznaki narodzin kolejnych wchodzących na scenę przyszłych gwiazd.

Świecący obszar na nowym zdjęciu z 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO jest mgławicą refleksyjną znaną jako IC 2631. Obiekty tego typu to obłoki kosmicznego pyłu, który odbija światlo od pobliskiej gwiazdy, tworząc oszałamiający pokaz, taki jak uchwycony na zdjęciu. IC 2361 jest najjaśniejszą mgławicą w Kompleksie Kameleona, rozległym obszarze obłoków gazu i pyłu, które skrywają liczne nowo narodzone i ciągle formujące się gwiazdy. Kompleks znajduje się w odległości około 500 lat świetlnych w kierunku południowego gwiazdozbioru Kameleona.

IC 2631 jest rozświetlona przez gwiazdę HD 97300, jedną z najmłodszych – a także najmasywniejszych i najjaśniejszych – gwiazd w sąsiedztwie obiektu. Obszar jest pełen materii gwiazdotwórczej, o czym świadczy występowanie ciemnych mgławic widocznych na zdjęciu powyżej i poniżej IC 2631. Ciemne mgławice są tak gęste od gazu i pyłu, że nie pozwalają na przejście światła gwiazd.

Mgławica refleksyjna, taka jak rozświetlona przez HD 97300, rozprasza po prostu światło w przestrzeń kosmiczną. Światło gwiazdy, które jest bardziej energetyczne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe podążające od nowych, bardzo gorących gwiazd, może jonizować pobliski gaz, powodują jego własną emisję światła. Takie mgławice emisyjne wskazują na istnienie gorętszych i potężniejszych gwiazd, które w swojej dojrzałej fazie mogą być obserwowane z tysięcy lat świetlnych. HD 97300 nie jest tak potężna i jej chwila w świetle reflektorów jest nietrwała.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1605

O komunikacie

Komunikat nr:eso1605pl
Nazwa:IC 2631
Typ:Milky Way : Nebula : Appearance : Reflection
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI

Zdjęcia

Young star lights up reflection nebula IC 2631
Young star lights up reflection nebula IC 2631
Po angielsku
The location of the reflection nebula IC 2631 in the constellation of Chameleon
The location of the reflection nebula IC 2631 in the constellation of Chameleon
Po angielsku
The sky around reflection nebula IC 2631
The sky around reflection nebula IC 2631
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the young star in the reflection nebula IC 2631
Zooming in on the young star in the reflection nebula IC 2631
Po angielsku
Close-up of the reflection nebula IC 2631
Close-up of the reflection nebula IC 2631
Po angielsku