Pohled přístroje MUSE na Mlhovinu v Orionu

Tento snímek znázorňuje jakým způsobem přístroj MUSE ve spojení s dalekohledem VLT získává záznam mlhoviny v Orionu. Světlo pro každou část snímku této působivé oblasti vzniku hvězd rozložil přístroj MUSE na základní složky a umožnil tak odhalit chemické složení a další vlastnosti v každém obrazovém bodě.

Na základě následné analýzy se astronomové mohou ‚pohybovat‘ těmito daty a zkoumat objekt v různých vlnových délkách (podobně jako když přeladíte televizi na jiný kanál s jinou frekvencí). 

Snímek byl vytvořen jako mozajka z mnoha jednotlivých datových množin pořízených přístrojem MUSE krátce poté, co na počátku roku 2014 dopadlo do přístroje první světlo hvězd. Za pouhé 2,5 hodiny pozorování bylo pořízano 2,7 milionu spekter (tady asi 300 za sekundu. Celkový datový balík z tohoto pozorování představuje 11 miliard pixelů. 

K vytvoření barevného záběru vlevo byly vybrány tři různé spektrální oblasti – tři různé řezy datovou kostkou – které byly sloučeny do jednoho barevného snímku. Přestože snímek je působivý, představuje jen velmi malou část informací obsažených v trojrozměrném datovém záznamu z přístroje MUSE.

Kredit:

ESO/MUSE consortium/R. Bacon/L. Calçada

O videu

Id:eso1407c
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:5. března 2014 12:00
Související články:eso1407
Doba trvání:29 s
Frame rate:30 fps

O objektu

Jméno:M 42, Messier 42, MUSE, Orion Nebula
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation

Ultra HD (info)


HD


Large


Medium

Video podcast
3,6 MB

Small

Malý FLASH
1,9 MB

For Broadcasters