Komunikat prasowy

Australia zaczyna strategiczne partnerstwo z ESO

11 lipca 2017

Podczas uroczystości w Canberze podpisano porozumienie rozpoczynające dziesięcioletnie partnerstwo strategiczne pomiędzy ESO, a Australią. Partnerstwo wzmocni projekty ESO, zarówno naukowo, jak i technicznie, a astronomom australijskim i przemysłowi tego kraju da dostęp do Obserwatorium La Silla Paranal. Może być też pierwszym krokiem w kierunku stania się przez Australię krajem członkowskim ESO.

W maju 2017 r. rząd australijski ogłosił swoje intencje negocjacji strategicznego partnerstwa z ESO, aby dać astronomom z Australii dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej ESO. Partnerstwo zostało obecnie sformalizowane i rozpocznie się od razu po podpisaniu umowy. Oznacza to, że Australia będzie przez dziesięć lat wnosić wkład finansowy na rzecz ESO, z potencjalną możliwością uzyskania później pełnego członkostwa. Zaproponowane partnerstwo zostało jednogłośnie zaaprobowane przez Radę ESO.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w Australian National University (ANU) w Canberze, podczas corocznego spotkania Australijskiego Towarzystwa Astronomicznego. Przemowę wprowadzającą wygłosił laureat Nagrody Nobla, Wicerektor ANU, Brian Schmidt, po której nastąpiły przemówienia Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zeeuw i australijskiego Ministra Przemysłu, Innowacji i Nauki, Arthura Sinodinosa, którzy następnie wspólnie podpisali porozumienie. W ceremonii uczestniczyli wysocy przedstawiciele ESO, pracownicy Ministerstwa Przemysłu, Innowacji i Nauki oraz dostojni goście.

Senator Arthur Sinodinos powiedział: „To ważne partnerstwo ze światowej klasy organizacją, jaką jest Europejskie Obserwatorium Południowe, pozwoli Australii utrzymać poziom naukowy w erze globalnej astronomii i dostarczy szans na australijski wpływ, wkład techniczny i naukowy na stymulację międzynarodowych badań naukowych i współpracy przemysłowej.”

„Dzisiaj podpisaliśmy strategiczne porozumienie, które da australijskim astronomom – a także instytutom technicznym i przemysłowi – dostęp do Obserwatorium La Silla Paranal” dodał Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw. „Stowarzyszenie pomiędzy Australią, a ESO było moim celem od ponad 20 lat i jestem bardzo zadowolony, że obecnie stało się rzeczywistością.”

Partnerstwo pozwoli australijskim astronomom na udział we wszystkich działaniach dotyczących urządzeń w Obserwatorium La Silla Paranal – w szczególności Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), interferometru VLTI, teleskopów VISTA, VST, 3,6-metrowego teleskopu ESO i Teleskopu Nowej Technologii (NTT). Porozumienie otworzy możliwości dla australijskich naukowców i przemysłu na współpracę z instytucjami z Krajów Członkowskicj ESO w zakresie przyszłych instrumentów dla tych obserwatoriów.

Australijskie doświadczenie w zakresie instrumentów, w tym zaawansowanej optyki adaptatywnej i technologii światłowodowych, idealnie pasuje do programu rozwoju instrumentarium ESO. W drugą stronę, Australia uzyska dostęp do przemysłowych, instrumentalnych i naukowych możliwości Obserwatorium La Silla Paranal, będą traktowaną jak Kraj Członkowski we wszystkich działaniach dotyczących tej infrastruktury. Efekty tej współpracy są oczekiwane z niecierpliwością przez społeczność ESO.

Tim de Zeeuw dodał: „Wkład Australii w partnerstwo wzmocni ESO, a infrastruktura ESO pozwoli australijskim astronomom na dokonywanie wielu odkryć i rozwój kolejnej generacji nowoczesnych instrumentów dla korzyści naukowych i technologicznych na całym świecie. Wierzę, że jest to także krok w stronę pełnego członkostwa w ESO w odpowiednim czasie.”

Australia ma długą i bogatą historię uznanych międzynarodowo badań astronomicznych. Jej już bardzo aktywna i odnosząca sukcesy społeczność astronomiczna bez wątpienia będzie rozwijać długoterminowy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń ESO. Europejsko-australijska współpracą będzie prowadzić do fundamentalnych nowych korzyści w nauce i technologii, o których osiągnięciu nie można by było myśleć w pojedynkę.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Randal Markey
Office of the Minister for Industry, Innovation and Science
Parliament House, Canberra ACT, Australia
Tel.: +61 2 6277 7070
E-mail: randal.markey@industry.gov.au

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1721

O komunikacie

Komunikat nr:eso1721pl
Nazwa:ESO Director General
Typ:Unspecified
Facility:Other

Zdjęcia

Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
Po angielsku
Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
Po angielsku
Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
Po angielsku

Filmy

Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
Po angielsku
Minister Arthur Sinodinos on ESO and Australia Partnership
Minister Arthur Sinodinos on ESO and Australia Partnership
Po angielsku